Zasada działania Klimatyzacji
Zasada działania klimatyzacji
To pobrać energię w jednym miejscu i oddać ją w innym. Ten proces wymaga jednostki wewnętrznej, zewnętrznej oraz miedzianych rur do połączenia obu urządzeń. Poprzez rury z jednej jednostki do drugiej przepływa czynnik chłodniczy. To właśnie czynnik chłodniczy pobiera energię w jednej jednostce i oddaje ją w drugiej.
Jednostka wewnętrzna
Wentylator wywiewa gorące powietrze na wymiennik ciepła, przez który płynie zimny czynnik chłodniczy. Zimny czynnik chłodniczy pochłania ciepło z powietrza i do pomieszczenia wywiewane jest ochłodzone powietrze.
Rury miedziane
Czynnik chłodniczy krąży w rurach między jednostkami przenosząc ciepło z jednostki wewnętrznej do jednostki zewnętrznej.
Jednostka zewnętrzna
Poprzez sprężenie czynnik chłodniczy w stanie gazowym zostaje ogrzany i zwiększa się jego punkt wrzenia. Ciepło uzyskane w wyniku sprężenia oddane zostaje do powietrza na zewnątrz przy pomocy wentylatora. Wentylator wywiewa powietrze na wymiennik ciepła
Czynnik chłodniczy
Ciekły czynnik chłodniczy wraca do jednostki wewnętrznej.
Jednostka wewnętrzna
W jednostce wewnętrznej czynnik chłodniczy jest rozprężany, co umożliwia mu pobranie ciepła z powietrza w pomieszczeniu.
Klimatyzatory działają na zasadach podobnych do działania lodówki, gdzie czynnik chłodniczy przepływa przez system i zmienia swój stan. Jest to tzw cykl chłodniczy, który w przypadku klimatyzacji składa się z czterech procesów.
Cykl chłodniczy
Proces: sprężarka pompuje czynnik chłodniczy przez system. Przed sprężarką czynnik chłodniczy jest gazem pod niskim ciśnieniem, w sprężarce zostaje on poddany wysokiemu ciśnieniu i ogrzany, następnie przepływa w stronę skraplacza.
Proces: w skraplaczu sprężony gorący gaz oddaje ciepło do powietrza na zewnątrz i staje się przechłodzoną cieczą pod wysokim ciśnieniem.
Proces: sprężona ciecz przechodzi przez zawór rozprężny, który zmniejsza jej ciśnienie i dlatego temperatura spada poniżej temperatury chłodzonego otoczenia. W ten sposób powstaje zimny rozprężony czynnik chłodniczy w stanie ciekłym.
Proces: rozprężony czynnik chłodniczy płynie do parownika, gdzie poprzez parowanie pochłania ciepło z powietrza w pomieszczeniu przechodząc w rozprężony stan gazowy. Gaz płynie z powrotem do sprężarki, gdzie cały cykl zaczyna się od nowa.
Cykl ten może zostać odwrócony przy pompie ciepła
Pompa ciepła
Pompa ciepła daje nam możliwość skorzystania także z grzania, gdy istnieje taka potrzeba. Zasadą działania pompy ciepła jest to, że może ona odwrócić proces przenoszenia ciepła z jednego miejsca w inne.
Energooszczędność? Tak. Pompy ciepła są o wiele bardziej energooszczędne niż inne systemy grzewcze. Dlaczego? Otóż, pompa ciepła „przenosi ciepło" i nie spala żadnego paliwa. Dlatego pompy ciepła są do pięciu razy bardziej energooszczędne niż inne systemy grzewcze.
Pompa ciepła pobiera energię z zewnątrz i przenosi ciepło do pomieszczenia. Taka zasada działania utrzymuje się nawet w bardzo zimne dni z temperaturami do -5°C, -10°C lub nawet -15°C. Wszystko zależy od rodzaju zamontowanego systemu klimatyzacyjnego.
Chłodzenie-Grzanie? Tak. Klimatyzacja z pompą ciepła zastępuje system grzewczy i pozwalają chłodzić i ogrzewać pomieszczenie jednym urządzeniem klimatyzacyjnym. Takie rozwiązanie zapewnia nam oszczędności w całorocznych kosztach i zużyciu energii.
Technologia Inwerterowa
Technologia inwerterowa wbudowana jest w jednostkę zewnętrzną. Można ją porównać do technologii w samochodzie: " Im mocniej naciskasz gaz, tym szybciej jedziesz". Inwerter stopniowo zwiększa swoją moc w zależności od wydajności potrzebnej do ochłodzenia lub ogrzania pomieszczenia. Działanie jednostki bez inwertera można porównać do włączania i wyłączania lampy. Włączenie tego typu urządzenia powoduje uruchomienie na pełnej mocy.
Zakup klimatyzatora z inwerterem zwraca się także poprzez zwiększenie komfortu jej użytkownika.
Zalety technologii inwerterowej:
Szybsze osiągnięcie żądanej temperatury
Czas rozruchu zmniejszony o 1/3
Oszczędność energii i pieniędzy : zużycie energii jest o 30 % niższe
Eliminacja cykli załączania/wyłączania, dzięki czemu nie występują skoki napięcia
Redukcja kosztów energii o 1/3 (w porównaniu do normalnych jednostek)
Brak wahań temperatury