Zdrowe otoczenie dla Ciebie i Twojej rodziny
Antyalergiczne systemy neutralizowania alergenów
Ochrona środowiska naturalnego

Agregat na elewacji.

Czy powieszenie klimatyzacji na elewacji budynku przez właściciela lokalu wymaga zgody ..?

Poniżej opublikowany artykuł z Rzeczypospolitej Pani Redaktor Renata Krupa-Dąbrowska. zdnia 4.08.2020.

 

„Powieszenie urządzeń klimatyzacyjnych na elewacji budynku przez właściciela lokalu wymaga zgody wspólnoty.

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił uchwałę wspólnoty mieszkaniowej. Przyznała ona prawo zarządowi wspólnoty do wyrażania zgody właścicielom mieszkań na montaż na elewacji budynku prywatnych instalacji klimatyzacji.

Wedle uchwały właściciele mieszkań mogli to zrobić, ale tylko w obrębie własnych balkonów. Wolno było zamontować klimatyzatory o niskim poziomie wibracji i hałasu (kategoria A). Prace montażowe musiała nadzorować osoba z uprawnieniami budowlanymi o specjalizacji konstrukcyjno-budowlanej oraz z ważnym zaświadczeniem przynależności do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Cały koszt montażu urządzenia klimatyzacyjnego ponosił właściciel.

Uchwała nie spodobała się jednemu z właścicieli. Zaskarżył ją do Sądu Okręgowego w Warszawie. Jego zdaniem była nieprecyzyjna oraz naruszała jego interesy.

Argumentował, że balkony są zabudowane szklanymi płytami do wysokości 105 cm, co spowoduje, że gorące powietrze z pracującej klimatyzacji będzie utrudniać lub wręcz uniemożliwiać korzystanie z balkonów podczas pracy klimatyzacji. Poza tym elewację zalicza się do części wspólnej i montaż czegokolwiek na niej wymaga zgody całej wspólnoty.

SO uznał, że właściciel lokalu ma rację. Według sądu jeden ze współwłaścicieli korzysta z części wspólnej w szerszym zakresie niż pozostali, uzyskując z tego tytułu korzyść. Zamontowanie klimatyzatora na ścianie elewacji zawsze wiąże się też z uszkodzeniem ściany i elewacji i może nieestetycznie wyglądać.

Właścicielom lokali sąsiadujących z klimatyzatorem może przeszkadzać hałas. Umieszczenie zatem przez jednego z członków wspólnoty klimatyzatora na ścianie zewnętrznej budynku ogranicza współposiadanie i prawo do korzystania z przedmiotu współwłasności przez pozostałych właścicieli. Wspólnota musi więc wyrazić zgodę na jej montaż.” Sygnatura akt: I C 614/19.

 

Warto przed montażem Mitsubishi, zapytać zarządcę..